2438/668
Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
Et par cylinderformet af sort- og orangelakeret metal. Indvendig med massiv, klar akryl. Udført hos Lyfa. H. inkl. ophæng 40. (2)
Tilsvarende bl.a. ophængt i Radiohuset, København.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag