2049/​415

Matthias Peschcke Køedt (f. Frederiksberg 1885, d. Skodsborg 1949)

Portræt af kunstnerens første hustru, Helga Frederikke Pedersen. Sign. M. Perschske-Køedt. Olie på lærred. 127×101.

Proveniens: Robinot Frères, Paris 1934, etiket herfra.

Retouchering/overfladeridse på kjole. Krakeleringer. Afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK