Matthias Peschcke Køedt (f. Frederiksberg 1885, d. Skodsborg 1949)
Portræt af kunstnerens første hustru, Helga Frederikke Pedersen. Sign. M. Perschske-Køedt. Olie på lærred. 127×101.
Proveniens: Robinot Frères, Paris 1934, etiket herfra.
Retouchering/overfladeridse på kjole. Krakeleringer. Afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020