2439/​1719

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

To-pers. sofa med seksbenet stel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med lyst, ternet stof. Model 5011. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, ca. 1950'erne. H. 92. L. 136. D. 75.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, s. 94.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter og smuds.

Fra i Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?