921/​84

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Interiør fra et Skomagerværksted. En Mand, siddende en face tilhøjre, læser Socialdemokraten for to andre, der sidde i Skjorteærmer ved et Bord; den ene, i Baggrunden, set forfra, den anden, en ung Svend, set fra højre Side. Den sidste holder sin Shagpibe til Munden”. Sign. L.A. Ring 1885. Olie på lærred monteret på lærred. 23×30.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, tillægget 1922, nr. 836.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring udstillede i Den Frie Udstillings Bygning”, 1924 nr. 29. Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring”, 1933 nr. 31. Kunstforeningen, “L.A. Ring”, 1953 nr. 9.

Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L.A. Ring”, 1934, afb. s. 143, omtalt s. 142–146.

Proveniens: Grosserer Theodor Jensen (1922, 1924). Dennes hustru Elisabeth Jensen (1953). Theodor og Elisabeth Jensens auktion Bruun Rasmussen 154, 1963 nr. 61, afb. s. 55. Bruun Rasmussen auktion 243, 1970 nr. 30, afb. s. 46. Gregers og Dita Kirks samling, deres auktion Bruun Rasmussen 593, 1993 nr. 13, afb. s. 12. Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 83.

Nærværende maleri er en variation over et større maleri fra 1885 med titlen “Et besøg. Skomagerværksted” (Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMS7380). Udover størrelsen er der mindre forskelle i kompositionen de to værker imellem. Maleriet på Statens Museum for Kunst er et aftenbillede, og petroleumslampen er derfor flyttet fra vindueskarmen ud på bordet, og de tre skildrede personer, der heller ikke er helt identiske værkerne imellem, sidder i lampelysets skær i stedet for dagslyset, der falder ind fra vinduet, men ellers er den overordnede komposition herunder personernes indbyrdes placering, væg- og vinduesudsnittet og værkstedets indretning den samme. Maleriet på Statens Museum for Kunst beskrives i ”L.A. Ring. På kanten af verden”, Statens Museum for Kunst, 2006, således: “Ligesom Ring var flyttet til København fra provinsen, var en kammerat fra hjemegnen blevet skomagersvend i Lille Regnegade. Uden for arbejdstiden reparerede han Rings fodtøj, og indtrykkene fra værkstedet blev i 1885 omsat til ’Et besøg. Skomagerværksted’. Maleriet er fra tiden, hvor den offentlige debat kulminerede under konseilspræsident Estrups provisorier, og Ring var knyttet til en gruppe politisk aktive unge [...]” samt således: “[...] de to skomagersvende har fået besøg af en socialdemokratisk agitator, der er ved at forklare sit partis holdning til tidens store politiske stridsspørgsmål.” (“L.A. Ring. På kanten af verden”, 2006, s. 222 og 23).

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK