2443/​926

Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)

Fritstående to-personers sofa og lænestol med ben af teak, betrukket med sort skind. Model 500 og 500–2. Udført hos CS Møbler. 1960'erne. L. 130. (2)

Litteratur: Mobilia no. 79. februar 1962, lænestol afbildet i annonce.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med nogle huller og slitage. Defekte gjorder.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?