Augustin Ehrensvärd (f. 1710, d. 1772)
“Ankomsten til Torsholma d. 23. febr. 1740”. Sign. A. Ehr. Torsholma d. 24. febr. 1740. Pen og lavering på papir. Lysmål 25,5×20.
Augustin Ehrensvärd var en af sin tids betydeligste svenske militærpersoner, som blev øverstbefalende i Finland og senere udnævnt til feltmarskal. Samtidig var han en dygtig maler og militærarkitekt og stod blandt andet bag udførelsen af fortet Suomenlinna (Sveaborg) og grundlæggelsen af den svenske skærgårdsflåde (skärgårdsflottan).
Proveniens: Museumsbygningen Kunstauktioner 2005 nr. 8, afb. s. 14.
Monteret i passepartout. Papiret er lidt gulnet. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
14 bud