Albrecht Dürer (f. Nürnberg 1471, d. sst. 1528)
The Whore of Babylon, from The Apocalypse. 1498. Tryksign. monogram AD. Træsnit. Bladstørrelse 392×281 mm. Uindrammet. Et pænt gråt tryk af Meders 1498 Urausgabe.
The Seven Angels with the Trumpet, from The Apocalypse. 1498. Tryksign monogram AD. Træsnit. Bladstørrelse 391×277 mm. Uindrammet. Et pænt jævnt tryk af Meders 1511 Latein-Ausgabe.
NB! Standbeskrivelse ændret d. 10. maj 2021.
Litteratur: Meder 177; Bartsch 73 & Meder 170; Bartsch 68.
Restaureret omfattende. Adskillige reparationer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
20 bud