Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Studie af siddende mand. Usigneret. Kul på papir. Lysmål 44×31,5.
Proveniens: “Dødsbo-Auktionen efter Arkitekt Holger Tornøe, Marts 1968. Nellemann & Thomsen”.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
10 bud