2415/​301

Italiensk? fuldskæftet luksuspistol med flintlås omkring 1770 monteret i forgyldt messing dekoreret med rocailler.Låsen let jernskåret mærket SORIANTIN? Ca. 28,6 cm. lang pibe i falsk damask i kaliber ca. 15,5 mm. Kolben er skåret om metaldelene og ladestokken i træ med hornafslutning fastholdes af 2 kannelerede rørkner. (1)

Jernet plettet.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag