David Jacobsen (f. København 1821, d. Firenze 1871)
En romersk blomstersælgerske og en hvilende æselrytter på en trappesten. Sign. D. Jacobsen. Olie på lærred. 46×57.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 325, 1975 nr. 102.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 30. juni 2014