2023/220
To boltjern af messing med greb af drejet træ, graverede med ornamentik, den ene desuden med initialer og årstal anno 1823. 19. årh. H. 12 og 13. (2)
Det ene boltjern med udskiftet låge. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet, det ene greb med blå farve.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
Vurdering
Hammerslag