903/​752

Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)

Oval vase af sterlingsølv med hamret overflade. Sign. Per Sax Møller 2005 samt stemplet Per Sax Møller, Copenhagen. Vægt 340 g. Unik. H. 12,5. D. 8,8. B. 14.

Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK