værker af Fynbomalerne
Fynbomalerne
2415/115
Johannes Larsen: Andefugle og en måge på vandet. Sign. monogram 1926. Tusch og pen på papir. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2403/49
Johannes Larsen: Måger i det lave vand ved en kyst. Sign. monogram April 23. Vandfarve, tusch og gouache på papir. Lysmål 49,5 x 63,5.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2348/9028
Johannes Larsen: Den store svane. Sign. monogram, 20-2-1907. Blyant på papir. Lysmål 17 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2348/9029
Johannes Larsen: Studie af flyvende gæs. Sign. monogram, 16/2-25. Blyant på papir. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2348/9030
Johannes Larsen: Studie af skovskader. Sign, monogram, 1/3-51. Blyant på papir. Bladstørrelse 22 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2348/9027
Johannes Larsen: Studie af en sædgås. Usigneret. Blyant på papir. Lysmål 17 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2348/9032
Fritz Syberg: Barneportræt. Sign. monogram. Tusch på papir. Lysmål 15 x 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2348/9024
Fritz Syberg: "Motiv nord for Viby på Fyn". Sign. monogram 1905. Olie på lærred. 46 x 65,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2348/9031
Johannes Larsen: Flyvende suler over et hav. Sign. monogram, 28. Pen på papir. Lysmål 25 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2348/9026
Fritz Syberg: Marine med sejlskibe under optræk til uvejr. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 47 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2348/9025
Peter Hansen: En moder med sit barn. Sign. PH. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2348/9022
Fritz Syberg: Landskab ved Pilegaarden, Kerteminde med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2348/9017
Peter Hansen: Studie af træer ved Christianshavns Vold. Usigneret. Tusch og vandfarve på papir. Lysmål 30 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2348/9023
Peter Hansen: “Jægeren fra Sora". Sign. P. H. 1914. Olie på lærred monteret på lærred. 45,5 x 29.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2348/9021
Johannes Larsen: "To egetræer Båxhult". 1948. Sign. monogram, 48. Olie på lærred. 67 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2348/9020
Fritz Syberg: Motiv fra bakkerne ved Kærby mod Kerteminde. Sign. monogram 1910. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2348/9019
Fritz Syberg: Portræt af kunstnerens søn, Ernst. Sign. monogram, 1906. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2348/9018
Johannes Larsen: En Odder. Sign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 23 x 34,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2348/9016
Johannes Larsen: En andefugl på havet. Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 19 x 23,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2348/9015
Johannes Larsen: Fløjlsand. Sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 42,5 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2348/9009
Johannes Larsen: "Sommerdag ved Kjerteminde Bugt. Lundsgaards Klint". Sign. monogram 09. Olie på lærred monteret på malepap. 29 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2348/9010
Johannes Larsen: "Graagæs". Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 19,5 x 24,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2348/9014
Johannes Larsen: Et andepar. Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 19,5 x 23,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2348/9013
Peter Hansen: Arbejdere i marken under høsten. Sign. monogram 22. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 27,5 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2348/9012
Peter Hansen: Høstakke en sensommerdag. Sign. monogram. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2348/9011
Johannes Larsen: En andefugl. Usigneret. Vandfarve på papir. Lysmål ca. 19,5 x 25.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2348/9007
Fritz Syberg: Fra Søndermarken. Sign. monogram 1924. Olie på lærred. 67 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2348/9002
Fritz Syberg: Marklandskab med gule høstakke. Sign. monogram. 1921-34. Olie på lærred. 135 x 185.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2348/9008
Johannes Larsen: "Skovduer". Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 19 x 24,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2348/9006
Johannes Larsen: To måger på en klippe i vandkanten. Sign. monogram. Tusch og pen på papir. Lysmål 16,5 x 23.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2348/9000
Peter Hansen: Portræt af en pige i lyserød kjole og stråhat. Sign. på bagsiden Peter Hansen 1901. Olie på lærred. 49,5 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2348/9003
Johannes Larsen: En gråand. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. 23 x 31.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2348/9001
Johannes Larsen: Udsigt over marker med en ko. Sign. monogram 7/9 04. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 19 x 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK