Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Aarhus
Moderne malerier /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
2415/868
Mette Kornbeck: Opstilling med vaser og citroner, recto et verso. Sign. MK. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2411/959
Ellen Elna Scheelke: Opstilling. Sign. E. E. Scheelke 37. Olie på lærred. 73 x 55.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2411/953
Olivia Holm-Møller: Træer i sollys. Sign. OHM. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2411/922
Herdis Gelardi: Opstilling. Sign. Herdis Gelardi. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/572
Olivia Holm-Møller: Rytter i bjergegn. Sign. på bagsiden OHM. Olie på lærred. 79 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK