Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Aarhus
Moderne malerier
Moderne kunst og design
2416/647
Ragnhild Keyser: "Fra Sørlandet". Sign. på bagsiden Ragnhild Keyser. Olie på malepap. 33 x 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2416/644
Gerda Wegener: Orientalsk interiør med en kunstner og hans model. Sign. Gouache på papir. Diam. 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2415/868
Mette Kornbeck: Opstilling med vaser og citroner, recto et verso. Sign. MK. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2411/959
Ellen Elna Scheelke: Opstilling. Sign. E. E. Scheelke 37. Olie på lærred. 73 x 55.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2411/957
Eline Hertz Jespersen: Haveparti med solsikker. Sign. Eline Hertz Jespersen 1944. Olie på lærred. 88 x 77.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2411/953
Olivia Holm-Møller: Træer i sollys. Sign. OHM. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2411/925
Rigmor Klein: Landskab. Sign. RK. Olie på lærred. 53 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2411/922
Herdis Gelardi: Opstilling. Sign. Herdis Gelardi. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/884
Christine Swane: Hus ved havet. Usign. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/867
Herdis Gelardi: Udsigt over Gudhjem. Sign. Herdis Gelardi. Olie på masonit. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2411/852
Ebba Carstensen: Landskab med en hest, 1960. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 75 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2411/834
Ebba Carstensen: Skovparti. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 94 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2411/572
Olivia Holm-Møller: Rytter i bjergegn. Sign. på bagsiden OHM. Olie på lærred. 79 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK