Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Aarhus
Moderne kunsthåndværk
Moderne kunst og design
2415/798
Eva Stæhr-Nielsen: Skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. E.St.N. Saxbo 198 6. H. 3,5. L. 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2411/883
Marianne May: Objekt. Usigneret. Skulptur af polykromt glaseret stentøj. H. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2411/820
Gerd Bøgelund: Skål af stentøj modelleret med stregrelief, dekoreret med okkerfarvet glasur. Sign. H. 7. Diam. 16.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2411/810
Eva Stæhr-Nielsen: Vase og krukke af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. Saxbo. H. 12,5 og 10. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/770
Myre Vasegaard: Cirkulær bordskål af stentøj dekoreret med blå og sort glasur. Sign. H. 12,5. Diam. 31.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/554
Hanne Varming: "Musselmalet". Fire figurer af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P. H. 9-15. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK