Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Aarhus
Ældre malerier
Ældre malerier, møbler og varia
2411/275
Dagmar Olrik: Opstilling med tallerkensmækker. Sign. Dagmar Olrik. Olie på lærred. 57 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/290
Brita Barnekow: Dameportræt. Sign. BB 1898. Olie på lærred. 189 x 112.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/274
Marie Mathilde Fiebig: Opstilling med rose. Sign. M.F. 99. Olie på lærred monteret på malepap. 16 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2411/276
Mary Grut: Siddende kvinde med blomster i hånden. Sign. MG. Olie på lærred. 86 x 58,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2411/268
Marie Mathilde Fiebig: En lyserød rose. Sign. M.F. 99. Olie på lærred monteret på malepap. 25 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/269
Louise Bonfils: Kystparti med hus og både. Sign. L. Bonfils, 1901. Olie på lærred. 37 x 55,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2411/260
Flora Heilmann: Interiør med læsende mand. Sign. monogram 1930. Olie på lærred monteret på plade. 35 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2411/259
Elisabeth Løvenskiold: Parti fra Løvenborg Slot. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/245
Emma Magnus: En kunstner arbejder ved staffeliet i sit atelier. Sign. Emma Magnus. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/140
Ane Marie Hansen: "Kaffen males". Sign. A. M. Hansen 1902. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2411/134
Louise Bonfils: Kystparti. Sign. L. Bonfils, 1887. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2411/128
Thea Lejmann: Kvinde i landskab. Sign. Monogram. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2411/92
Emilie Mundt: Sovende børn. Skitse. Sign. Olie på lærred monteret på plade. Grisaille. 14,5 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2411/88
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en vase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 61 x 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2411/46
Christine Normann: Opstilling med lyserøde roser på en sten og en fuglerede. Sign. Olie på lærred. 47 x 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2411/4
Agnes Slott-Møller: "Fru Mette". 1901-02. Sign. Agnes Slott-Møller. Olie på lærred. 37 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK