Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Moderne kunst og design
2417/711
Karin Nathorst Westfelt: Bjerglandskab. Sign. KNW 47. Olie på lærred. 58 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/710
Karin Nathorst Westfelt: Uden titel. Sign. KNW 51. Oliekridt på papir. Lysmål 21,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2417/604
Elisabeth Karlinsky: Tidlig forårssol ved Haukli, Norge. Sign. EK Haukli 1950. Olie på lærred. 59 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2417/579
Alev Ebüzziya Siesbye: Lille cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med udsparet, uglaseret dekor og hvid glasur med orange elementer. H. 4-4,3. Diam. 17,1.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2417/576
Eva Stæhr-Nielsen: Stor tekande af stentøj. Hank af bambus beviklet med delvist sortmalet flet. Udført hos Saxbo. H. inkl. hank 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK