Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Moderne kunst og design
2416/731
Lillian Binderup Jensen: Høj, skulpturel vase af stentøj modelleret i kantet form. H. maks. 43,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2416/647
Ragnhild Keyser: "Fra Sørlandet". Sign. på bagsiden Ragnhild Keyser. Olie på malepap. 33 x 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2416/644
Gerda Wegener: Orientalsk interiør med en kunstner og hans model. Sign. Gouache på papir. Diam. 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2416/595
Ragnhild Keyser: Dobbeltportræt, ca. 1920. Usign. Olie på lærred. 81 x 54.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt