Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Aarhus
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne kunst og design
2 emner
2416/647
Ragnhild Keyser: "Fra Sørlandet". Sign. på bagsiden Ragnhild Keyser. Olie på malepap. 33 x 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2416/644
Gerda Wegener: Orientalsk interiør med en kunstner og hans model. Sign. Gouache på papir. Diam. 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK