Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Moderne kunst og design
2419/507
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Cirkulært sofabord af cubamahogni. Top med kehlet kant.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2415/868
Mette Kornbeck: Opstilling med vaser og citroner, recto et verso. Sign. MK. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2415/798
Eva Stæhr-Nielsen: Skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. E.St.N. Saxbo 198 6. H. 3,5. L. 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2415/760
Hanne Varming: "Kirsten Saro". Sign. H.V. Mørkpatineret bronze. H. 41. B. 35. D. 22. H. inkl. sokkel 172.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2415/585
Bodil Manz: Et par kvadratiske vægrelieffer af sandstøbt porcelæn. Delvis dekoreret med hvid glasur. Sign. Bodil Manz samt monogram. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK