Tema: Kvindelige kunstnere
Anthonore Christensen: To studier af hybengrene. Sign. monogram. Bly og gouache på papir. Varierende lysmål. (2).
Vurdering
:
Hammerslag:
Anthonore Christensen: "Tobak". En tobaksplante. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 18 x 29.
Vurdering
:
Hammerslag:
Gudrun Knud Larsen: "Smaablomster". Sign. Gudrun L. August 1923. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 22 x 18.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Parti fra Tårbæk med en kvinde uden for sit hus. Sign. B. Wegmann 90. Bly på papir. 31,5 x 22.
Vurdering
:
Hammerslag:
Elisabeth Jerichau Baumann: Romersk kvinde med lille barn. Sign. E. Jerichau. Bly på papir. 19,5 x 12,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Sigfride Bille: Tre studier af kvinder. Sign. Sigfride Bille 1909 + 1918. Bly og vandfarve på papir. 33,5 x 25. (3).
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Studie til portræt af Marie Triepcke, senere gift Krøyer. Ca. 1885. Usigneret. Pen på papir. Bladstørrelse 12,5 x 10. Uindrammet.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. B. Wegmann. Bly på papir. Bladstørrelse 18,5 x 17. Uindrammet.
Vurdering
: