Tema: Kvindelige kunstnere
Elisabeth Jerichau Baumann: En fattig romersk dreng. Sign. Elisabeth Jerichau Roma 1879. Olie på lærred. 50 x 62.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Interiør fra et værksted. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 85 x 69.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 46 x 37.
Vurdering
:
Anna Syberg: Opstilling med cikorier og riddersporer. Sign. monogram 1909. Vandfarve på papir. Lysmål 60 x 45.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Syberg: Tulipaner i en potte. Sign. monogram. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 44 x 37.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Opstilling med brændenælder i glasvase. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering
:
Hammerslag:
Emma Thomsen: Valmuer, kornblomster og margueritter. Sign. Emma Thomsen 1865. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: "Havebænken [...], Rosenvænget". 1906. Usigneret. Olie på lærred. 69 x 44.
Vurdering
:
Hammerslag:
Oda Peters: "Salome". Salomes dans for Herodes Antipas. Sign. Oda Peters 1921. Olie på lærred. 138 x 121.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Blomstrende frugttræer. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred monteret på træ. 27 x 57.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Ancher: "Sommeraften". En ung pige ved et hegn ser ud over markerne. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Ancher: Ung kvinde med strikketøj stående i solnedgangen. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 35 x 28.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Blomstrende træ foran en hvidkalket kirke. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 43.
Vurdering
:
Hammerslag:
Elisabeth Jerichau Baumann: Strømpestoppersken. 1858-68. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 25 cm.
Vurdering
:
Hammerslag:
Elisabetta Sirani: Portræt af Signora Ortensia Leoni Cordini som Sankt Dorothea Sign. ELISA.TA SIRANI F. MDCLX. Olie på lærred. 59 x 50.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Ancher: "Vorherre modtager det døde Barn". Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 48 x 62.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Ancher: "Fåreklipning". Sign. A. Ancher 1907. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering
:
Hammerslag: