Tove Anderberg: Cirkulær skål af stentøj modelleret med stiliseret mønster i relief. Dekoreret med lys gråblå glasur.
Vurdering
:
Hammerslag:
Eva Stæhr-Nielsen: Stor, cirkulær skål af stentøj modelleret med fire "fødder". Dekoreret med mørkeblå glasur. H. 16,2. Diam. 26.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bente Hansen: Skulpturel vase af stentøj modelleret i oval form. Dekoreret med grågrøn og rødbrun glasur. Indvendigt med sort glasur.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. H. 12,7. Diam. 22.
Vurdering
:
Hammerslag:
Karin Blom: Komposition med blomster. Blyant og akvarel på papir. Usign. Lysmål 37,5 x 46,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bente Hansen: Skulpturel vase af stentøj. Dekoreret med grå glasur. Sign. monogram, utydeligt dateret. H. 21,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Eva Stæhr-Nielsen: Firsidet vase af stentøj dekoreret med lys gul glasur med grå elementer.
Vurdering
:
Hammerslag:
Birte Weggerby: Rektangulært vægrelief sammensat af glaserede keramikfliser med indridsninger i relief. Unik. 36 x 49,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Sigrid Kähler: Art noveau gulvvase af lertøj, dekoreret med indridsede løvmotiver i relief. H. 41.
Vurdering
:
Hammerslag:
Edith Sonne: Stor skål af chamottestentøj, indvendigt i bund modelleret med stregmønster i relief. H. 12. Diam. 32,3.
Vurdering
:
Hammerslag:
Gunhild Aaberg: Skål og vase af chamottestentøj, dekoreret med gråbrun og lys blå glasur. (2)
Vurdering
:
Hammerslag: