Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Malerier og tegninger
912/193
Anton Melbye: "Det franske Skruelinieskib Napoleon paa Rheden af Beikos i Bosperus". Sign. Anton Melbye 1856. Olie på lærred. 72 x 108.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
912/139
Agnes Slott-Møller: "Kong Valdemar Sejr ved Jagtmåltidet på Lyø". Forarbejde. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 131.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
912/124
Carl Locher: Parti fra Island fra Kongerejsen i 1907. Sign. Carl Locher Cap Nord, 12. August 1907. Olie på lærred. 82 x 132
Vurdering :
130.000 DKK