Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Malerier, grafik og foto
1931/545
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 65/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
880/705
Fernandez Arman: "Mi-Siren/The Little Mermaid". Sign. Arman, 65/80; stemplet Bocquel Fd. Patineret bronze på fod af poleret granit. H. inkl. base 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
879/1518
Bjørn Nørgaard: "Maria Magdalena", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Grønpatineret bronze. H. 47, L. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK