Moderne kunst 877
Moderne malerier
Malerier, grafik og foto
891/1631
Mogens Balle: "Glemte diger", 1974. Sign. MB; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/764
Erik Hoppe: Landskab, Norge. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
1832/507
Arne Kavli: Sommerdag i haven. Sign. A. Kavli 1961. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
879/1489
Preben Hornung: "Frit tema, Rom". Sign. monogram 60; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
879/1472
Michael Kvium: "Yellow Sock Painting". Sign. på bagsiden Kvium 98. Olie på lærred. 190 x 190.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
879/1471
Michael Kvium: "Possible Painting". Sign. på bagsiden Kvium 00 med titel. Olie på lærred. 150 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
879/1421
Olaf Rude: Opstilling med vaser og bøger på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 80 x 100
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK