Moderne kunst 877
Malerier, grafik og foto
891/1631
Mogens Balle: "Glemte diger", 1974. Sign. MB; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1931/545
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 65/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
880/764
Erik Hoppe: Landskab, Norge. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/705
Fernandez Arman: "Mi-Siren/The Little Mermaid". Sign. Arman, 65/80; stemplet Bocquel Fd. Patineret bronze på fod af poleret granit. H. inkl. base 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1832/507
Arne Kavli: Sommerdag i haven. Sign. A. Kavli 1961. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
879/1552
Friedensreich Hundertwasser: "Pazifischer Regentropfen auf Tahiti". Sign. Hundertwasser, 12.12.89, 870A, 35/200.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
879/1550
Friedensreich Hundertwasser: "Pazifikdampfer". Sign. Hundertwasser, Friedrich 930/999, Auckland 3 March 1986.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
879/1518
Bjørn Nørgaard: "Maria Magdalena", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Grønpatineret bronze. H. 47, L. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
879/1489
Preben Hornung: "Frit tema, Rom". Sign. monogram 60; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
879/1472
Michael Kvium: "Yellow Sock Painting". Sign. på bagsiden Kvium 98. Olie på lærred. 190 x 190.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
879/1471
Michael Kvium: "Possible Painting". Sign. på bagsiden Kvium 00 med titel. Olie på lærred. 150 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
879/1427
Kai Nielsen: "Bokseren Dick Nelson (1880-1922)", formgivet 1918-19. Sign. Kai Nielsen. Patineret bronze. H. 35., inkl. sokkel 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
879/1421
Olaf Rude: Opstilling med vaser og bøger på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 80 x 100
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK