Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Malerier, grafik, fotografier
1931/545
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 65/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
883/1367
Günther Förg: "Uden titel (Stele)", ca. 1998. Usign. Patineret bronze. H. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
880/791
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 08. Tyrkisk antik-marmor. H. 31. B. 20. D. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
880/705
Fernandez Arman: "Mi-Siren/The Little Mermaid". Sign. Arman, 65/80; stemplet Bocquel Fd. Patineret bronze på fod af poleret granit. H. inkl. base 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
879/1518
Bjørn Nørgaard: "Maria Magdalena", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Grønpatineret bronze. H. 47, L. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/877
Børge Jørgensen: Skulptur af poleret stål applikeret med blå akryl. Sign. Børge Jørgensen 92. Opsat på sokkel af marmor. H. 130.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/875
Gun Gordillo: "Magenta". Sign. på bagsiden Gun Gordillo 1991, nr. 202. Blybeklædt relief med bemalet træplade og neonrør. 100 x 100 x 5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/841
Robert Jacobsen: Komposition. 1988. Relief af bronze støbt i to eksemplarer efter snit i gummi. 72 x 66
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/840
Bjørn Nørgaard: "Kristus", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Sortpatineret bronze. H. 67, L. 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/837
Bjørn Nørgaard: "Badekar til Stenalt Gods" ca. 1995. Usign. Skulptur af bronze. H. 35, L. 42, B. 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
877/813
Günther Förg: "Stele", 1998. Sign. Förg, 9/35. Bronze. H. 21.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/807
Pipin Henderson: Figur, 1990. Bronze. Opsat på granit sokkel. H. 196
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK