Moderne kunst 877
Moderne skulpturer
Malerier, grafik, fotografier
1931/545
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 65/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
883/1367
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
883/1245
Corneille: "Oiseau". Sign. Corneille 97. Polykromt bemalet træ. Unika. H. 51.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
67.000 DKK -
880/855
Kasper Sonne: "Art is Everything", "Is Everything Art", "Everything Art is", 2007. Sign. Kasper Sonne 07. Væghængt lysinstallation. Unika.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/791
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 08. Tyrkisk antik-marmor. H. 31. B. 20. D. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
880/705
Fernandez Arman: "Mi-Siren/The Little Mermaid". Sign. Arman, 65/80; stemplet Bocquel Fd. Patineret bronze på fod af poleret granit. H. inkl. base 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
879/1518
Bjørn Nørgaard: "Maria Magdalena", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Grønpatineret bronze. H. 47, L. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
1822/564
Benny Dröscher: "A Second Helping (a)", 1998. Sign. Benny Dröscher 99. Vægobjekt. Mixed media. Unika. H. 13. D. 42. B. 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
877/877
Børge Jørgensen: Skulptur af poleret stål applikeret med blå akryl. Sign. Børge Jørgensen 92. Opsat på sokkel af marmor. H. 130.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/875
Gun Gordillo: "Magenta". Sign. på bagsiden Gun Gordillo 1991, nr. 202. Blybeklædt relief med bemalet træplade og neonrør. 100 x 100 x 5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/841
Robert Jacobsen: Komposition. 1988. Relief af bronze støbt i to eksemplarer efter snit i gummi. 72 x 66
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/840
Bjørn Nørgaard: "Kristus", 2001. Sign. BN, 1/6 i bunden. Stemplet Jensen Cire perdue. Sortpatineret bronze. H. 67, L. 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/837
Bjørn Nørgaard: "Badekar til Stenalt Gods" ca. 1995. Usign. Skulptur af bronze. H. 35, L. 42, B. 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
877/813
Günther Förg: "Stele", 1998. Sign. Förg, 9/35. Bronze. H. 21.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/807
Pipin Henderson: Figur, 1990. Bronze. Opsat på granit sokkel. H. 196
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
877/795
Jesper Christiansen: "Billedvaser", 1998. Begge sign. i bunden HAK, Danmark for Herman A. Kählers Værksted, Næstved. Lertøj med begitning og glasur. H. 40. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/793
Jesper Christiansen: "Billedvaser", 1998. Sign. i bunden HAK, Danmark for Herman A. Kählers Værksted, Næstved. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
877/779
Corneille: "Mural Sculpture", 1993. Sign. Corneille, I/II. Polykromt bemalet træ. 180 x 210 x 33
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/778
Corneille: Kvinde med fabeldyr. Sign. Corneille '98, 6/40. Dekoreret vægrelief i lertøj. 53 x 45 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
877/777
Corneille: Fugl. Sign. Corneille 2005, 17/100. Grøn- og sortpatineret og poleret bronze. H. 47.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/775
Carl-Henning Pedersen: "Havets vogter". Sign. CPH, EA. Patineret bronze. H. 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/773
Corneille: Kvinde med fugle. Sign. Corneille 98, 1/40. Blåmalet vægrelief i lertøj. 53 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
877/772
Corneille: Fugl, kvinde og palme. Sign. Corneille, 2004, Treigny. Mærket i bunden E.A. III/IV. Stor vase af lertøj dekoreret med lys, mørk og rød glasur. H. 60.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
877/767
Pierre Alechinsky: "Rouleau d'écriture - Oiseau de mer", 1973. Sign. Alechinsky, 115/150; stemplet Valsuani, Cire Perdue. Bronze. H. 23,5. Diam. 10.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/746
Anker Hoffmann: Gymnastikpiger. Sign. monogram 62. Bronze. H. 70 L. 55
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/737
Svend Rathsack: "Den døde Mand". Sign. monogram 39 - 41, mærket Unica. Patineret bronze. H. 76. B. 65. D. 50.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
877/736
Astrid Noack: "Hvilende model", 1941. Sign. Noack. Lertøj. H. 42,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK