Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, grafik, fotografier
1850/706
Max Müller: "Gadebillede med Diakonisser". Sign. Max Müller 48. Olie på plade. 49 x 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
883/1242
Pierre Wemaëre: "Les bleues". Sign. P. Wemaëre 83 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1842/509
JPW3: Uden titel, 2015. Sign. med årstal på bagsiden. Mixed media på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1841/709
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1834/501
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1832/535
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen 87. Mixed media på masonit. 122 x 110.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1832/523
Peter Bonde: "Farvekort 2", 1987. Sign. på bagsiden Peter Bonde 24.11.87 samt med titel. Mixed media med stålwire og collage på masonit. 125 x 124.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1827/507
Kaspar Bonnén: "Jeg ønsker bare at gøre dig glad", 2000. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 205 x 205. (U.N)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1824/875
Balder Olrik: Portåbning med søjler. Sign. på bagsiden Balder Olrik. Olie på lærred. 140 x 120
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1824/869
Harald Engman: "Nye Guder" ("Tilflugtsrum"). Sign. Harald Engman 1941. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1824/870
Harald Engman: "Kødudsalg", Lavendelstræde, København. Sign. Harald Engman 1939. Olie på lærred. 48 x 62
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
879/1489
Preben Hornung: "Frit tema, Rom". Sign. monogram 60; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
1820/850
Jens Søndergaard: "I haven". Sign. Jens Søndergaard 41; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 84.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1819/503
Oluf Høst: Opstilling med potteplanter. Sign. OH, 20-4-29. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1817/539
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1817/523
Hans Voigt Steffensen: Grønt landskab. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 100 x 120
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1817/507
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
1816/531
Maryan: Uden titel. Sign. Maryan 70. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 30 x 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1815/533
Nils Erik Gjerdevik: Komposition, 1987. Sign. med årstal på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 176 x 186.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
877/879
Bjørn Wiinblad: Kvinde med fugle. Sign. Bjørn Winblad. Gouache på karton. Lysmål 155 x 117.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/878
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/876
Jørn Larsen: Glasmosaik. Usign. Farvet glas indlagt i cement og monteret i jernramme. 117 x 113.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
877/873
Ole Schwalbe: "Pergolesi". Sign. på bagsiden Schwalbe 74-76 med titel. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/872
Ole Schwalbe: "Via XX Settembre, Roma". Sign. på bagsiden Schwalbe 73-76 med titel. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
877/871
Wilhelm Freddie: Komposition. Sign. Freddie 56. Olie på lærred. 55 x 45.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/870
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/868
Kjell Nupen: "Landskap", 1990. Sign. med titel og årstal. Olie på lærred. 109 x 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/866
Sohan Qadri: Uden titel. Sign. Qadri 89; betegnet på bagsiden No. 89xx samt med dedikation i blyant. Mixed media på papir. Bladstørrelse 49,5 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/864
Andreas Golder: "Expession Room for..", 2010. Sign. Olie på træ (toiletdør). 204 x 73
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
877/861
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Usign. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/860
Lise Malinovsky: "Par no. 2", 2003. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 145 x 145.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/859
Søren Hagen: Uden titel. Sign. Hagen. Olie på lærred. 90 x 205.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/858
Lise Malinovsky: "Par no. 3", 2003. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 145 x 145.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
877/857
Knud Nielsen: Uden titel, 1989. Sign. Knud N. Akryl på lærred. 200 x 145.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/855
Jens Birkemose: Komposition, 1998-2002. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/854
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/853
Leonard Forslund: "En atrofisk rosenkrans 2", 1991. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl og olie på lærred. 130 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/852
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/851
Clarence Holbrook Carter: "Transection No.3". Sign. Clarence H. Carter 67 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 182 x 152
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
877/846
Maryan: Uden titel. Sign. Maryan 72. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
877/843
Balder Olrik: “Brandeburger Tor”. Sign. på bagsiden Balder Olrik 89 med titel. Mixed media på lærred. 195 x 250.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
877/842
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/836
Poul Gernes: Variation over det schweiziske flag, 1976. Usign. Olie på plade 91 x 91.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
877/835
Poul Gernes: To-delt dekoration fra udsmykningen af baren på Hotel Trouville, Hornbæk, 1988. Samlet 85 x 378. Uindrammede. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
877/832
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. W.S.O. 72. Olie på lærred. 96 x 134.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/831
Tonning Rasmussen: "Gagarin, Tonning vil tale med dig", 1965. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/830
Wiliam Skotte Olsen: "Langfredag - Vejen til Jerusalem". Sign. WSO. Olie på lærred. 65 x 87.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/829
Yasse Tabuchi: "Cosy Corner". Sign. Tabuchi 65; sign. med titel og årstal på bagsiden. 33 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/828
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/827
Jean Deyrolle: "Alban", Paris, 1952, opus 319. Sign. J. Deyrolle; sign. med titel på bagsiden. Tempera på lærred. 92 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/826
Preben Hornung: "Nære Ting", 1968. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 52 x 76.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/825
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 24
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/824
Kurt Trampedach: ''Nana''. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 25
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/823
Kurt Trampedach: "Den lille Havfrue græder". Sign. Trampedach 6.6. 2003-4. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 25 x 18
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/822
Kurt Trampedach: "Pottok Rouge". Sign. Trampedach Pay's Basque 2004. Farvekridt på kraftigt papir. Bladstørrelse 38 x 29
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
877/821
Kurt Trampedach: Portræt af Uffe Ellemann-Jensen. Sign. Trampedach 1999. Olie på plade. 68 x 68
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/820
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 44. Olie på masonit. 116 x 89
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/819
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Fält mod havet II". Sign. v.b.p.-55. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
877/818
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Förenade former". Sign. v.b.p. 48. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/817
Erik Ortvad: Surrealistisk komposition. Sign. Erik Ortvad 35. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/816
Vilhelm Bjerke-Petersen: Komposition. Sign. v.b.p.-51. Olie på lærred. 32 x 40
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK