Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, grafik, fotografier
883/1242
Pierre Wemaëre: "Les bleues". Sign. P. Wemaëre 83 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/857
Knud Nielsen: Uden titel, 1989. Sign. Knud N. Akryl på lærred. 200 x 145.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/817
Erik Ortvad: Surrealistisk komposition. Sign. Erik Ortvad 35. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/774
Erik Ortvad: Komposition, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 97.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/770
Asger Jorn: "Une vague sous terrain". Sign. Jorn 65. Akvarel og collage på papir. Lysmål 34 x 26.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/768
Carl-Henning Pedersen: "Tropeleg". Sign. chp, Bali 1993. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
877/766
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Asger J. 1945. Tusch på papir. Bladstørrelse 18 x 15. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK