Moderne kunst 877
Malerier, skulpturer, fotografier
877/604
Niels Lergaard: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/599
Karl Isakson: "Landskab från Småland". Sign. K I 1915 (indridset). Olie på lærred. 56 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/598
Jón Stefánsson: Landskab, Island. Sign. Jón Stefánsson 57. Olie på lærred. 100 x 130.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/597
Samuel Joensen-Mikines: Udsigt fra Mykines mod Sørvágsfjordur, Færøerne. Sign. S. Joensen 1927. Olie på lærred. 52 x 77
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/596
Jens Søndergaard: "Vinterlandskab med kirke", 1942-1946. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 136 x 154.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/595
Jens Søndergaard: Motiv fra Bovbjerg Klint. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 96 x 106.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
877/594
Johannes C. Bjerg: "Sejrherren". Sign. Joh. C. Bjerg samt med bronzestøberstempel. Forgyldt bronze. Udført hos L. Rasmussen.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
877/591
Erik Hoppe: "Søndermarken". Sign. Hoppe. Olie på lærred. 101 x 111.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/590
Emile Othon Friesz: Landskab nær Toulon. Sign. E. Othoen Friesz 25. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/589
Jens Adolf Jerichau: Skitse til 'Havguder', 1916. Usign. Olie på plade. 49 x 73.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK