Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne skulpturer /
Klassisk modernisme
Malerier, skulpturer, fotografier
2 emner
879/1427
Kai Nielsen: "Bokseren Dick Nelson (1880-1922)", formgivet 1918-19. Sign. Kai Nielsen. Patineret bronze. H. 35., inkl. sokkel 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/594
Johannes C. Bjerg: "Sejrherren". Sign. Joh. C. Bjerg samt med bronzestøberstempel. Forgyldt bronze. Udført hos L. Rasmussen.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK