Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier, skulpturer, fotografier
880/764
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/638
J. F. Willumsen: Kompositionsskitse til "Badende børn på Skagens Strand" også kaldet "Sol og Ungdom" (1910), ca. 1902-10. Usign. Olie på lærred. 197 x 327.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
879/1421
Olaf Rude: Opstilling med vaser og bøger på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 80 x 100
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/613
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
877/612
Hans Scherfig: Urskovsbillede med løver. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 49 x 75.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
877/611
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
877/610
Hans Scherfig: Næsehorn i sø i junglen. Sign. Scherfig 1966. Olie på masonit. 60 x 82
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
877/607
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hansaften på stranden. Sign. S.J. Mikines 69. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/606
Samuel Joensen-Mikines: "Mænd ved havet", Færøerne. Sign. S. J-Mikines 56. Olie på lærred. 130 x 160.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/605
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling, ca. 1943. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
877/604
Niels Lergaard: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/599
Karl Isakson: "Landskab från Småland". Sign. K I 1915 (indridset). Olie på lærred. 56 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/598
Jón Stefánsson: Landskab, Island. Sign. Jón Stefánsson 57. Olie på lærred. 100 x 130.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/597
Samuel Joensen-Mikines: Udsigt fra Mykines mod Sørvágsfjordur, Færøerne. Sign. S. Joensen 1927. Olie på lærred. 52 x 77
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/596
Jens Søndergaard: "Vinterlandskab med kirke", 1942-1946. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 136 x 154.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/595
Jens Søndergaard: Motiv fra Bovbjerg Klint. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 96 x 106.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
877/591
Erik Hoppe: "Søndermarken". Sign. Hoppe. Olie på lærred. 101 x 111.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/590
Emile Othon Friesz: Landskab nær Toulon. Sign. E. Othoen Friesz 25. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/589
Jens Adolf Jerichau: Skitse til 'Havguder', 1916. Usign. Olie på plade. 49 x 73.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK