Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, skulpturer, fotografier
877/645
Michael Bevilacqua: "Fade to Black". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2006 med titel. Mixed media på plade i tre dele. Samlet 184 x 366. (3)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/642
Michael Bevilacqua: "Frittering". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2001 med titel. Akryl på lærred. 81 x 86.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/641
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/639
Anton Rooskens: "Figure in Blue", No. 594. Sign. Rooskens 73; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/638
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
877/635
Ejler Bille: "Dyr i landskab", Ørby 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 63.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
877/633
Egill Jacobsen: "Folket". Sign. på bagsiden E.J. 56. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
877/632
Pierre Wemaëre: "Douceur et Dureté". Sign. P. Wemaëre 77 samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/629
Asger Jorn: "Les années qui tiennent", 1957. Sign. Jorn samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på masonit. 100 x 81
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK Ikke solgt
877/628
Asger Jorn: "Windbeutel im sturm". Sign. Jorn 67 samt med titel på bagsiden, betegnet Asger Jorn 1967. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
877/626
Egill Jacobsen: "Nat og stjerner", 1940. Sign. på bagsiden E.J. Olie på lærred. 68 x 91
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
877/623
Carl-Henning Pedersen: "Hoved med stjerneøjne", 1967. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 40.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/622
Egill Jacobsen: "Chicken Itza", 1974. Sign. på bagsiden EJ 74 med titel. Olie på lærred. 89 x 116.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
877/620
Egill Jacobsen: Grøn maske. Sign. på bagsiden EJ 1968. Olie på lærred. 101 x 73.
Vurdering :
180.000 DKK -
877/619
Egill Jacobsen: Uden titel, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 66.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
877/618
Pierre Wemaëre: "Ballet diplomatique". Sign. P. Wemaëre 07; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/616
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 1948. Olie på lærred. 30 x 25
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/615
Egill Jacobsen: Maske. Sign. på bagsiden E.J. 59. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
877/613
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
877/612
Hans Scherfig: Urskovsbillede med løver. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 49 x 75.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
877/611
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
877/610
Hans Scherfig: Næsehorn i sø i junglen. Sign. Scherfig 1966. Olie på masonit. 60 x 82
Vurdering :
130.000 DKK -
877/607
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hansaften på stranden. Sign. S.J. Mikines 69. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
75.000 DKK -
877/606
Samuel Joensen-Mikines: "Mænd ved havet", Færøerne. Sign. S. J-Mikines 56. Olie på lærred. 130 x 160.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/605
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling, ca. 1943. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
877/604
Niels Lergaard: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/599
Karl Isakson: "Landskab från Småland". Sign. K I 1915 (indridset). Olie på lærred. 56 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/598
Jón Stefánsson: Landskab, Island. Sign. Jón Stefánsson 57. Olie på lærred. 100 x 130.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/597
Samuel Joensen-Mikines: Udsigt fra Mykines mod Sørvágsfjordur, Færøerne. Sign. S. Joensen 1927. Olie på lærred. 52 x 77
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/596
Jens Søndergaard: "Vinterlandskab med kirke", 1942-1946. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 136 x 154.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/595
Jens Søndergaard: Motiv fra Bovbjerg Klint. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 96 x 106.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
877/591
Erik Hoppe: "Søndermarken". Sign. Hoppe. Olie på lærred. 101 x 111.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/590
Emile Othon Friesz: Landskab nær Toulon. Sign. E. Othoen Friesz 25. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/589
Jens Adolf Jerichau: Skitse til 'Havguder', 1916. Usign. Olie på plade. 49 x 73.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK