Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, skulpturer, fotografier
891/1631
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/543
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
883/1079
Asger Jorn: Fabeldyr, Djerba 1948. Usign. Olie på lærred. 44 x 51
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
879/1289
Pierre Alechinsky: "Tableau de mariage". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Bougival, 1975. Akryl på papir monteret på lærred. 76 x 57.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
877/641
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 67 x 83.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/639
Anton Rooskens: "Figure in Blue", No. 594. Sign. Rooskens 73; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/638
Ejler Bille: "Fugleportræt og andre figurer". Sign på bagsiden Ejler Bille 1943. På bagsiden: Komposition. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
877/635
Ejler Bille: "Dyr i landskab", Ørby 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 63.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
877/633
Egill Jacobsen: "Folket". Sign. på bagsiden E.J. 56. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
877/632
Pierre Wemaëre: "Douceur et Dureté". Sign. P. Wemaëre 77 samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/629
Asger Jorn: "Les années qui tiennent", 1957. Sign. Jorn samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på masonit. 100 x 81
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK Ikke solgt
877/628
Asger Jorn: "Windbeutel im sturm". Sign. Jorn 67 samt med titel på bagsiden, betegnet Asger Jorn 1967. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
877/626
Egill Jacobsen: "Nat og stjerner", 1940. Sign. på bagsiden E.J. Olie på lærred. 68 x 91
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
877/623
Carl-Henning Pedersen: "Hoved med stjerneøjne", 1967. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 40.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/622
Egill Jacobsen: "Chicken Itza", 1974. Sign. på bagsiden EJ 74 med titel. Olie på lærred. 89 x 116.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
877/620
Egill Jacobsen: Grøn maske. Sign. på bagsiden EJ 1968. Olie på lærred. 101 x 73.
Vurdering :
180.000 DKK -
877/619
Egill Jacobsen: Uden titel, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 66.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
877/618
Pierre Wemaëre: "Ballet diplomatique". Sign. P. Wemaëre 07; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/616
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 1948. Olie på lærred. 30 x 25
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/615
Egill Jacobsen: Maske. Sign. på bagsiden E.J. 59. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK