Moderne kunst 877
i Havnen
Moderne malerier
Moderne kunst og design
1850/706
Max Müller: "Gadebillede med Diakonisser". Sign. Max Müller 48. Olie på plade. 49 x 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1832/535
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen 87. Mixed media på masonit. 122 x 110.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1832/523
Peter Bonde: "Farvekort 2", 1987. Sign. på bagsiden Peter Bonde 24.11.87 samt med titel. Mixed media med stålwire og collage på masonit. 125 x 124.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1824/875
Balder Olrik: Portåbning med søjler. Sign. på bagsiden Balder Olrik. Olie på lærred. 140 x 120
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1821/601
Erik A. Frandsen: "Blokade". Usign. Olie og mixed media på lærred. 130 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
1821/531
Preben Hornung: "Triptykon", 1979. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. Samlet 112 x 140.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK