Hammerslag 2018
Ældre malerier
Malerier
883/162
Vilhelm Hammershøi: Portræt af kunstnerens søster Anna Hammershøi set bagfra. Usigneret. Attesteret på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 38 x 28.
Vurdering :
1.500.000–2.500.000 DKK Hammerslag:
1.500.000 DKK -
883/145
P. S. Krøyer: Marie Krøyer. Sign. S. K. Amalfi Juli 90. Olie på lærred. 53 x 33.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.100.000 DKK -
883/139
Martinus Rørbye: "Parti af torvet i Amalfi". Usigneret. Dateret Amalfi 1835. Olie på papir monteret på lærred. 44 x 63.
Vurdering :
2.000.000–3.000.000 DKK Hammerslag:
3.000.000 DKK