Hammerslag 2018
Ældre malerier
Aftenauktion: Malerier
879/223
Camille Pissarro: Portræt af en dreng. 1852-1855. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.000.000 DKK -
879/221
Martinus Rørbye: "En Torvedag i Wiborg". Sign. monogram 1831. Olie på lærred monteret på lærred. 41 x 28.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
1.325.000 DKK -
879/214
C. W. Eckersberg: "Prospekt af Mars Vainqueur, d.v.s Nervas Forum i Rom". Usigneret. Olie på lærred. 43 x 33,5.
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK Hammerslag:
1.500.000 DKK -
879/208
Pieter Claesz: Måltidsstykke. Sign. monogram Ao 1625. Olie på træ. 43,5 x 62,5 cm.
Vurdering :
6.000.000–8.000.000 DKK Hammerslag:
4.800.000 DKK