Udvalgte emner
i Aarhus
Moderne kunst og design
2439/518Aarhus
Sven Dalsgaard: Ur. Sign. Sven Dalsgaard 1964. Olie på lærred. 44 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/524Aarhus
Jørgen Nash: "Gøjlerne på Kreta". To separate malerier i en ramme. Sign. Olie på lærred. 33 x 66,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/572Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/575Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/587Aarhus
Poul Henningsen: “PH 3½/2”. Bordlampe med skærme af opalglas. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 45. Diam. 33.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/596Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab Himmerland". Sign. KEF. Olie på lærred. 39 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/599Aarhus
Johannes Hofmeister: Figurer. Sign. Joh. Hofmeister. Olie på papir monteret på plade. 42 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/605Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/608Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/614Aarhus
Børge Mogensen: Kommode af eg, otte skuffer med håndtag af messing. C.M. Madsen. H. 94. B. 122. D. 43,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/632Aarhus
Vurdering :
2439/641Aarhus
Gio Ponti: Kande af klart glas, ilagt vertikale striber i blå og grøn. Usigneret. Udført hos Venini, Murano. H. 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/675Aarhus
Ib Geertsen: Komposition. Sign. Ib Geertsen 1975, E.T. Serigrafi. Lysmål 24 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/709Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/783Aarhus
Nina Sten-Knudsen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Gouache på papir. Lysmål 31 x 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/786Aarhus
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2439/787Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/789Aarhus
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/791Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/792Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/807Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/808Aarhus
Henri Rothschild: Uden titel. Sign. Henri Rothschild. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/811Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/814Aarhus
Bjarke Regn Svendsen: Portræt af en kvinde. Sign. Regn. 70. Olie på lærred. 67 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/815Aarhus
Jon Gislason: Uden titel. Sign. JG 81. Olie på plade. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/817Aarhus
Lars Swane: Landskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/836Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/846Aarhus
Jean-Louis Domecq: "Loft". Industri væglampe af grafitpoleret metal. Udført hos Jieldé, Lyon. L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/848Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/849Aarhus
Jean Pierre Louveau: "Ham der banede vejen". Sign. Olie på lærred monteret på plade. Hver 34 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/850Aarhus
Poul Hofmeister: "Figurlig komposition". 1987. Sign. PH; sign. med titel og datering på bagsiden. Relief. 35 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/855Aarhus
Dansk design: Justérbar standerlampe af patineret messing med skærm af gul akryl. 1930-40'erne. H. max. 156.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/859Aarhus
Vagn Ove Jorn: Tre fade samt skål af lertøj, dekoreret i polykrome glasurer. Sign. Jorn. Diam. 10, 25, 38 og 43. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/864Aarhus
Knud Jans: Komposition med figurer. Sign. Kund Jans 1981. Oliekridt på papir. Lysmål 23 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/881Aarhus
Kirsten Thellefsen: "Forårsol og hingstevrinsk på hoppebakken". Sign. Ki Th. Relief af glaseret keramik. 39 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/892Aarhus
Frank Hammershøj: Kystparti, antageligt ved Nordfyn. Sign. FH. Olie på lærred. 38 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/893Aarhus
Ludvig Jacobsen: Gårdeksteriør med legende børn. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 41 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/904Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/905Aarhus
Mogens Koch: Reolvæg af massiv eg, bestående af fem bogkasser og to sokler. (7)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/911Aarhus
Ole Wanscher, tilskrevet: Kommode af mahogni, front med ni skuffer med messinggreb. H. 141. B. 90. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/913Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 50". Armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/914Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/915Aarhus
Dansk møbeldesign: Safaristol med stel af bøg, sæde, ryg og armlæn med brunt skind. 1970'erne.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: