Udvalgte emner
Ældre malerier, møbler og varia
-
2439/12Aarhus
Et par renaissance-form kandelabre af messing, hver til fire lys. 19. årh. Antageligt Polen. H. 51. B. 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/14Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/18Aarhus
Tre store olivenkrukker af delvist glaseret terrakotta. 19./20. årh. H. inkl. standere 70-92. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/22Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/26Aarhus
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2439/28Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/32Aarhus
Rejsekiste af dyreskind og træ, indvendigt dekoreret med bemalede figurmotiver. 18. årh. H. 33. L. 86. D. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/34Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 52 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/38Aarhus
Fransk lysekrone af delvist guldbronzeret og bemalet metal med stamme i form af kornneg. 20. årh. H. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/40Aarhus
Hans Smidth: Skyformationer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth 1910. Olie på lærred. 34 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/44Aarhus
Sidebord af rødmalet træ, front med hylde, top med plade af messing. Rokokoform. 19. årh. H. 73,5. B. 52. D. 37.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2439/46Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med vildsvin. Sign. Leif Ragn-Jensen 1979. Olie på lærred. 37 x 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/50Aarhus
Fransk hjørnevitrine af messing og glas, justérbar hylde af glas. 20. årh. H. 100,5. D. 66,5. B. 91.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/54Aarhus
Knud Sinding: "Italienske piger bære vand". Sign. monogram, 1913 Civita D'Antino. Olie på lærred. 61 x 71.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/58Aarhus
Vilhelm Kyhn: Åbent landskab med udsigt til havet. Sign. VK. Olie på lærred. 21 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/66Aarhus
Dansk sirupskrukke af rødbrændt lertøj, indvendigt brunglaseret, modelleret med fem fødder. 18. årh. H. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/80Aarhus
Fransk lysekrone af patineret og forgyldt bronze med otte svungne lysarme. 19. årh. H. 73. Diam. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/82Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti fra Capri. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 52 x 70.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/94Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dampkib i høj sø. Sign. Vilh. Bille 91. Olie på lærred. 80 x 120.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/106Aarhus
Georg Emil Libert: Ved Klinteskov på Møen. Sign. GEL 81. Olie på lærred. 23 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/108Aarhus
Sydamerikansk figur af udskåret og bemalet træ i form af en rød djævel. 19. årh. H. 44.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/114Aarhus
Tre figurer af bemalet papmaché i form af de hellige tre konger. Mexico. 20. årh. H. 50. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/118Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen ved Brøndums Hotel. Sign, Bendix P, Skagen. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/120Aarhus
To katolske helgenfigurer af udskåret og bemalet træ. Sydamerika. 19. årh. H. 28 og 29. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/140Aarhus
Fem burmesiske betelæsker af sølv, låg rigt prydede med ornamentik. Vægt ca. 350 g. Ca. 1900. L. 6-7,5. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2439/142Aarhus
Antonio Luzzo: Skibsportræt. Sign. Antonio Luzzo 1881. Gouache på papir. Lysmål 49 x 78.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/146Aarhus
Rituel tromme af messing og skind. Nepal. C. 1900. H. 41. Diam. ca. 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/178Aarhus
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/213Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/215Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/216Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/228Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/230Aarhus
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/231Aarhus
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/233Aarhus
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/235Aarhus
"Musselmalet Helblonde med guld". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/243Aarhus
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/253Aarhus
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/256Aarhus
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/258Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/260Aarhus
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/261Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/265Aarhus
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål og plastik ca. 3590 g. (143)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2439/272Aarhus
Burmesisk beteldåse af sølv, prydet med figurer, fugle og bladværk i relief. Vægt ca. 152 g. Ca. 1900. H. 7,5. L. 10.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/284Aarhus
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/285Aarhus
Carl Locher: Ti marineskitser. Delvis sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 11 x 14-35 x 51. Uindrammet. (10)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: