Udvalgte emner
Ældre møbler
Ældre malerier, møbler og varia
2439/14Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/26Aarhus
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/32Aarhus
Rejsekiste af dyreskind og træ, indvendigt dekoreret med bemalede figurmotiver. 18. årh. H. 33. L. 86. D. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/44Aarhus
Sidebord af rødmalet træ, front med hylde, top med plade af messing. Rokokoform. 19. årh. H. 73,5. B. 52. D. 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/50Aarhus
Fransk hjørnevitrine af messing og glas, justérbar hylde af glas. 20. årh. H. 100,5. D. 66,5. B. 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: