Udvalgte emner
Ældre malerier
Ældre malerier, møbler og varia
2439/22Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/28Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/34Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 52 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/40Aarhus
Hans Smidth: Skyformationer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth 1910. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/46Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med vildsvin. Sign. Leif Ragn-Jensen 1979. Olie på lærred. 37 x 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/54Aarhus
Knud Sinding: "Italienske piger bære vand". Sign. monogram, 1913 Civita D'Antino. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/58Aarhus
Vilhelm Kyhn: Åbent landskab med udsigt til havet. Sign. VK. Olie på lærred. 21 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/82Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti fra Capri. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/94Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dampkib i høj sø. Sign. Vilh. Bille 91. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/106Aarhus
Georg Emil Libert: Ved Klinteskov på Møen. Sign. GEL 81. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/118Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen ved Brøndums Hotel. Sign, Bendix P, Skagen. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/142Aarhus
Antonio Luzzo: Skibsportræt. Sign. Antonio Luzzo 1881. Gouache på papir. Lysmål 49 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/178Aarhus
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/213Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/215Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/216Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/230Aarhus
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/231Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/233Aarhus
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/243Aarhus
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/256Aarhus
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/258Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/260Aarhus
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/261Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: