Design861
i Bredgade
Sølv (Georg Jensen) & keramik
877/971
Holger Kyster: Cirkulært fad af sølv smedet med stiliseret skønvirkeornamentik. Udført og stemplet hos Holger Kyster. Vægt 1036 g. H. 5,5. Diam. 28.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1619/779
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". Service af presset, klart glas. (17)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
862/934
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2715 gr. (90)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
862/933
Johan Rohde: Sæt på seks dækketallerkner af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977 samt efter 1977. (6)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
862/922
Jørgen Møller: Unikakande af sterlingsølv, forsynet med vippetop. Georg Jensen efter 1977. Udført 1985. Dessin 1403. Vægt 766 gr. H. 23.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
861/1189
Alvar Aalto: Kolossalvase af klart glas. Sign. Alvar Aalto, 71/1996. Udført hos Iittala, Finland. H. 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
861/1188
Bodil Manz: Cylindrisk skål af tyndt porcelæn, dekoreret med stregmønstre i rødt og blåt. Sign. Bodil Manz. Unik. H. 19. Diam. 22. - 23,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
861/1187
Valdemar Engelhardt: Rund vase af porcelæn, modelleret med smal munding. Dekoreret med grøn og hvid krystalglasur med gråblå elementer. H. 37.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
861/1186
Alev Siesbye: Stor skål af stentøj, dekoreret med mørkeblå glasur. Øverste kant med lyseblå glasur. Sign. Alev 86. Unik. H. 17,3. Diam. 31,5. - 32.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
861/1185
Berndt Friberg: Rund vase af stentøj, dekoreret med blå harepelsglasur med rødbrune elementer. Sign. Friberg, Gustavsberg, Studiohand. Unik. H. 30.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
861/1184
Alev Siesbye: Stor, cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med lys, turkisblå glasur. Øverste kant med lys rosa glasur. Sign. Alev. Unik. Diam. 37. - 38,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
861/1183
Toini Muona: Rektangulært vægrelief, dekoreret med turkisblå glasur med bladmotiver. Udført og sign. hos Arabia. 58 x 75.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
861/1182
Alev Siesbye: Stor, cirkulær bordskål af stentøj. Dekoreret med turkisblå glasur. Sign. Alev, F91. Unik. H. 25,3. Diam. 38.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
861/1181
Alev Siesbye: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med okkergul glasur og blå- og lilla glaseret kant. Sign. Alev '75. Unik. H. ca. 8,5. Diam. ca. 39,7.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
861/1180
Alev Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med okkergul glasur, øverste kant dekoreret med violet glasur. H. 14,6. - 15. Diam. ca. 25,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
861/1179
Nils Thorsson, Knud Andersen: Cylindrisk lågkrukke af stentøj. Dekoreret med Clair de Lune glasur. Forsynet med låg og stand af bronze. H. 24,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
861/1178
Carl Halier, Knud Andersen: Lågkrukke af stentøj. Dekoreret med sungglasur. H. 33.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
861/1177
Finn Juhl: Stor skål af massiv, drejet teak. Formgivet 1951. Udført hos drejer Magne Monsen for Kay Bojesen. L. 36,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
861/1176
Alev Siesbye: Cirkulær skål af uglaseret grå og brun stentøjsmasse. Sign. Alev 73. Unik. H. 16. Diam. ca. 31.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
861/1175
Axel Salto: Rund vase af stentøj modelleret med grene i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 21.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
861/1174
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
861/1173
Per Weiss: Gulvkrukke af stentøj. Dekoreret med motiver i form af snoninger i brun og blå glasur på hvid baggrund. Stemplet monogram. Unik. H. 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
861/1172
Axel Salto: "Sommervasen". Vase af stentøj, modelleret med fugle og grenværk i relief. Udført 1964. Kgl. P. H. 35.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
861/1171
Axel Salto: Vase af stentøj, modelleret i knoppet stil. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, 20897. Kgl. P. Udført 1964. H. 14,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
861/1170
Axel Salto: Kolossal vase af stentøj, modelleret i spirende stil med frugter og grene. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto 1945. Kgl. P. H. 49.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
861/1168
Axel Salto: Vase af stentøj, delvist modelleret i knoppet stil. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto. Kgl. P. Udført 1960. H. 27.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
861/1167
Axel Salto: Vase af stentøj, delvist modelleret i knoppet stil, dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 21455. Udført 1965. Kgl. P. H. 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
861/1166
Axel Salto: En stor vase af stentøj, modelleret med knopper i vertikale felter samt herimellem med skraveret mønster. H. 42
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
861/1165
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto 1935, 3564. Kgl. P. H. 18.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
861/1164
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med lille munding samt felter med rillede mønstre. H. 31.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
861/1163
Karl Gustav Hansen: Mælkekande af sterlingsølv, delvist ciseleret med mønster i relief. H. 17,3.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
861/1162
Karl Gustav Hansen: Kande af sterlingsølv. Glat korpus. Hank af horn. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1960. Dessin 501. Vægt 549 gr. H. 18,2.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
861/1161
Mogens Ballin: Et par firearmede kandelabre af hammerslået sterlingsølv. Udført og stemplet hos Mogens Ballins Eft. Samlet vægt 2080 gr. H. 32. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
861/1160
Evald Nielsen: Et par femarmede kandelabre af hammerslået sterlingsølv. Smedet med bladværk. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. H. 34. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
861/1158
Kay Fisker: Firesidet lågæske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1938. Vægt 610 gr. H. inkl. hank 5. B. 8,9. L. 13,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
861/1157
Kay Fisker: Stor vandkande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen, 1,5L. Med årskode S9=1969. Vægt 745 gr. H. 27.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
861/1156
Svend Weihrauch: Et par bordstager af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Samlet vægt 2347 gr. H. 28,5. (2)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
861/1155
Oscar Gundelach-Petersen: "Relief". Et meget stort bestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 8520 gr. (248)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
861/1153
Jørgen Møller: Unik vandkande af sterlingsølv, smedet med glat korpus. Georg Jensen efter 1977. Med årskode K10=1985. Dessin 1404. Vægt 830 gr. H. 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
861/1151
Gundorph Albertus: "Kaktus". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1879 gr. (55)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
861/1150
Henning Koppel: Lav, toarmet lysestage af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 1097. Vægt 670 gr. Formgivet 1961. H. 7,7. L. 29.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
861/1149
Henning Koppel: "Caravel". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1273 gr. (40)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
861/1148
Henning Koppel: Tidlig, trearmet bordstage af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 956. Vægt 1170 gr. H. 8,6. B. 12. L. 17.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
861/1147
Henning Koppel: Imponerende skål af sterlingsølv, opsat på skulpturelt fodstykke. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 980 B. Formgivet 1948. Diam. 35. - 37,3.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
861/1146
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944, 1945-1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 4303 gr. (131)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
861/1145
Sigvard Bernadotte: Cirkulær jordbærskål af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856 A. Vægt 489 gr. H. 7. Diam. 22,5.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
861/1144
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 4051 gr. (102)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
861/1143
Sigvard Bernadotte: Meget sjældent Art Deco bordur af sterlingsølv smedet i oval form med to hanke samt bølgende ornamentik ved fodrand. H. 25. L. 20,5. D. 15.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
861/1142
Harald Nielsen: Et sæt på 14 vinbægre af hammerslået sterlingsølv. H. 7,5. - 17,3. (14)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
861/1141
Harald Nielsen: Kaffeservice af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1915-1932. Dessin 456. Samlet vægt 918 gr. H. 8. - 23,5. (3)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
861/1140
Harald Nielsen: Dirrigentklokke af hammerslået sterlingsølv. Skaft isat elfenben. Georg Jensen 1945-1951. Dessin 728. Vægt 666 gr. H. 19,8.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
861/1139
Harald Nielsen: "Pyramide". Et par toarmede lysestager af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 630. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
861/1138
Harald Nielsen: Et par lysestager af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
861/1137
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1540 gr. (43)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
861/1136
Harald Nielsen: Kaffeservice af hammerslået sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
861/1135
Harald Nielsen: Stort frugtfad af hammerslået sterlingsølv. Smedet med svungne hanke. Dessin 752 A. Vægt 3539 gr. H. inkl. hank 12. L. 44.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
861/1132
Johan Rohde: Opsats af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1915-1925. Dessin 471. Vægt 490 gr. H. 21.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
861/1131
Johan Rohde: Et par bordstager af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 441. Vægt 1395 gr. H. 31,5. (2)
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
861/1130
Johan Rohde: Kande af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 432 A. Vægt 549 gr. H. 22,5.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
861/1129
Georg Jensen: Stor drueopsats af hammerslået sterlingsølv. Georg Jensen efter 1977. Dessin 264 A. H. 27,5.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
861/1128
Georg Jensen: Cylindrisk lågdåse af hammerslået sterlingsølv. Firesidet lågknop af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 530. Vægt 1316 gr. H. 20.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK