Ure Auktion 877
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
1833/1718
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 37. B. 35. D. 12.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1825/9008
Stort fransk senempire kaminur. 19 årh.s første halvdel. H. 58. B. 45. D. 20.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
879/973
Stort fransk kaminur efter model af Claude Michallon (1751-99). Empire form, 19. årh.s anden halvdel. H. 92. B. 57. D. 27.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
877/353
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. 19. årh. H. 42. B. 22. D. 15.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/352
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 44. B. 35. D. 12.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/350
William Vale: Regency lygteur i kasse af mahogni. Sign. 'Willian Vale, London. England, 19. årh.s begyndelse. H. 47. B. 31. D. 19.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/345
'Aria de Troubadour': Fransk empire kaminur af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1815-20. H. 40. B. 35. D. 12.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/344
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt bronze, urhus med figur i renaissance dragt, skive af hvid emalje. 19. årh.s midte. H. 52. B. 32. D. 13.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
877/343
Fransk empire kaminur. 19. årh.s begyndelse. H. 33. B. 29,5. D. 14.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
877/337
La Maison Auguste Lemarie: Fransk kaminur efter design af Francois Remond ca. 1784. Pairs, 19. årh.s anden halvdel. H. 53. B. 68. D. 16.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
877/335
Østrigsk Louis XVI kaminur af mahogni og forgyldt træ med montering af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 68. B. 46. D. 12.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
877/332
Dicretoire vaseur af delvis forgyldt bronze. Sign. 'A Paris'. Frankrig, ca. 1800. H. 42. B. 14. D. 14.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/331
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze med skive af hvid emalje, base af grøn marmor. 19. årh.s begyndelse. H. 33. B. 29,5. D. 14.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/328
Johan Georg Caspeller: Dansk rokoko lygteur i kasse af guldstafferet og sortmalet træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 61. B. 33. D. 18.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/318
William Owen: George III lygteur i kasse af mørkpoleret træ. England, 18. årh.s slutning. H. 47. B. 28. D. 16.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
877/317
Robert Henderson: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. 'Rob.t Henderson, London. England, 18. årh.s anden halvdel. H. 48. B. 27. D. 18.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/309
John Safley: George III lygteur med musik. Sign. John Safley, Edinburgh. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 18.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/308
Thomas Martin: George III lygteur i kasse af frugttræ. Sign. 'Martin, Royal Exchange, London'. H. 45. B. 27. D. 17.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/307
Barok bordur i kasse af forgyldt bronze, sekskantet med senere horisontal skive af hvid emalje. 18. årh.s første halvdel med senere tilføjelser. H. 8,5. B. 14.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK