Torben Sørensen netauktion
1840/9509
Carlo Scarpa: Et par "Coroso" lysestager af klart glas. Syrestemplet og udført hos Venini, Murano. H. 9. Diam. ca. 11. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1840/9508
Flavio Poli, tilskrevet: Dråbeformet "Trible Sommerso" vase af klart glas, indlagt med grønt, blåt og rosa rødligt glas. H. 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1840/9506
Livio Seguso: Skulptur af røgfarvet glas i form af siddende dreng. Sign. Seguso AV. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1840/9503
Fulvio Bianconi: "A fasce". Flaskformet vase af grønblåt glas med gul tværstribe. Syrestemplet. Udført hos Venini. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1840/9501
Barovier: Tre skåle af klart glas, indlagt med mønster af hhv. blåt og violet glas samt guldstøv og hvide tråde. H. 6,5, 7 og 7,5. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1840/9500
Luciano Gaspari: "Pinnacoli". Dråbeformet vase af klart glas, indlagt med rosa rødt samt grønt glas. Udført hos Salviati. H. 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK