Prins Henriks Samling
Prins Henrik: Jadekunst
887/589
Kinesisk firkantet lågvase af grå jade. På stand af træ. Vægt 3489 gr. L. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/588
Kinesisk lågvase af grålig jade, ring-hanke med dragehoveder, sider udskåret med drager, chilong og design. Vægt 2820 gr. H. 40 cm.
Vurdering :
6.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
887/587
To kinesiske lågvaser af mørkegrøn jade. Vægt 3295 gr. H. 15 og 22,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
887/586
Kinesisk vase af grålig jade, lågknop i form af fabeldyr, sider udskåret med ring-hanke og i stiliseret design. Vægt 1490 gr. H. 31 cm.
Vurdering :
3.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/585
Kinesisk kande og lågvase af grønlig jade. Vægt 1158 gr. H. 20 og 21 cm. (2)
Vurdering :
3.000–6.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
887/584
Kinesisk Bi-ring af grøn jade, udskåret med havfrue i bølger. Vægt 1734 gr. Diam. 26,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
887/583
Kinesisk Bi-ring af grønlig jade, udskåret i relief med figurer. Vægt ca. 7000 gr. Diam. 55 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/582
Kinesisk Bi-ring af grøn jade, udskåret i lavt relief med figur og okse. Vægt ca. 4500 gr. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/581
Kinesisk Bi-ring af grøn jade udskåret i let relief med dæmon. Vægt 7050 gr. Diam. 45 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/580
Otte kinesiske vedhæng af grøn og hvidlig jade, udskåret med dyr, personer og ornamentik. Vægt 295 gr. H. 3,5-9 cm. L. 4-6 cm. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/579
Kinesisk ruyi scepter af forgyldt bronze isat jader og andre sten i forskellige farver. L. 29 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
887/578
Tre kinesiske ornamenter af jade, udskåret med masker og Chilong. Vægt 513 gr. L. 10-21 cm. H. 6-14 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/577
Fire kinesiske vedhæng af jade udskåret i form af Bi-ringe med Chilong m.m. Vægt 234 gr. H. 6-16 cm. (4)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/576
Tre kinesiske figurer af grøn og brunlig jade. Vægt 1046 gr. L. 7-12 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/575
Kinesisk Cong af grøn og brunlig jade. Vægt 6550 gr. Diam. 28 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
887/574
Stor kinesisk Cong vase af spinatgrøn jade udskåret i let relief med fabelfigur. Vægt 43000 gr. H. 57 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/573
To kinesiske figurer af grålig jade i form af fabelvæsener, stående på baser af træ. H. ekskl. baser 28 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/572
Kinesisk fallos af brunlig jade udskåret med ansigt. Vægt 1065 gr. L. 28 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/571
Kinesisk ruyi scepter af grønlig jade udskåret med skrifttegn. Vægt 1141 gr. L. 39 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/570
Kinesisk Cong vase af grøn jade. Vægt 28800 gr. H. 36 cm. B. 24 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
887/569
Stor kinesisk figur af jade. Vægt ca. 24.000 gr. H. 38 cm. L. 35 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
887/568
Tre kinesiske masker af grå og brun jade. Vægt 2776 gr. L. 14-20 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/567
To kinesiske masker af grønlig jade. Vægt 2413 gr. H. 24 og 25 cm. B. 23 og 24 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/566
Fem kinesiske masker af grøn og brunlig jade. Vægt 2026 gr. L. 9-14 cm. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/565
Fire kinesiske masker af grønlig jade. Vægt 1015 gr. H. 10-15 cm. B. 10-15 cm. (4)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/564
Tre kinesiske masker af jade. Vægt 2968 gr. H. 20-23 cm. B. 15-19 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/563
Kinesisk ruyi scepter af grønlig jade udskåret med stiliseret design i arkaisk stil. Vægt 1316 gr. L. 48 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/562
Kinesisk lågvase af hvidlig jade udskåret med ring-hanke i form af elefanthoveder og i relief med drage og skyformationer. Vægt 2194 gr. H. 33 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
887/561
Kinesisk vase af grønlig jade, udskåret med Chilong og stiliseret design i let relief. Vægt 1425 gr. H. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/560
Kinesisk lågvase samt to vaser med hanke af grøn jade udskåret i arkaisk form med Chilong og design. Vægt 1563 gr. H. 13-21 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
887/559
Tre kinesiske drikkekopper af jade, udskåret i stiliseret design og med hanke i form af fabeldyr. Vægt 985 gr. H. 5,5-7 cm. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/558
Tre kinesiske drikkekopper af jade, udskåret med stiliseret design, heraf to med hanke i form af fabeldyr. Vægt 1170 gr. H. 8-15 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/557
Kinesisk figur af grønbrun jade i form af løve. Vægt 4393 gr. L. 27 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
887/556
Kinesisk figur af grønbrun jade i form af Fo-hund. Vægt 4383 gr. L. 21 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
887/555
To figurer af jade i form af hund og kanin, sidste med hul igennem. Vægt 12691 gr. L. ca. 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/554
Kinesisk figur med låg af grålig jade. Vægt 5725 gr. H. 23 cm. L. 32 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/553
To kinesiske figurer af jade. Vægt 3702 gr. H. 13 og 16 cm. L. 12 og 17 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/552
To kinesiske figurer af brunlig jade i form af fabeldyr, den ene som vase. Vægt 2719 gr. L. 11,5 og 18 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/551
Kinesisk Bi-ring af grønlig jade. Vægt ca. 10.000 gr. Diam. 60 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
887/550
Kinesisk Bi-ring af grøn jade udskåret i let relief med dæmoner og sol. Vægt 6700 gr. Diam. 48 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
887/549
Tre kinesiske lågvaser af grøn og grå jade udskåret med Chilong, stiliserede masker m.m. Vægt 2217 gr. H. 17-20 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
887/548
Kinesisk dobbelt lågvase af grøn jade. Vægt 3983 gr. H. 33 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
887/547
Kinesisk ornament af grønlig jade i form af stiliseret fabeldyr. Vægt 1808 gr. L. 74 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/546
Stort kinesisk ornament af grønlig jade i form af stiliseret fabeldyr. Vægt 4486 gr. L. 77 cm. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/545
To kinesiske ornamenter af grøn jade i form af fabeldyr. Vægt 1811 gr. L. 29 og 33,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/543
To kinesiske øksehoveder af grønlig og grålig jade, den ene udskåret i let relief. Vægt 3117 gr. L. 39 og 47 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/542
To kinesiske knive af grønlig og brunlig jade samt "Hu" scepter af brunlig jade. Vægt 1012 gr. L. 30-33 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/541
Tre kinesiske ornamenter af jade udskåret i form af drager. Vægt 278 gr. L. 11-19. H. 5-9 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
887/540
Tre kinesiske ornamenter af grønlig jade udskåret i form af drager. Vægt 309 gr. L. 11-14. H. 7-13 cm. (3)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/539
Fire kinesiske ornamenter af jade, udskåret med drager, chilong og andre figurer. Vægt 302 gr. H. 8-22 cm. L. 7-20 cm. (4)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
887/538
To kinesiske ornamenter af jade udskåret i form af fabeldyr og flagermus. Vægt 3693 gr. H. 18 og 24 cm. B. 32 og 35 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
887/537
Syv kinesiske flagermus af grøn jade udskåret i arkaisk stil. Vægt 2115 gr. L. 5-15 cm. (7)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
887/536
Syv kinesiske flagermus af brun, grøn og grålig jade udskåret i arkaisk stil. Vægt 2741 gr. L. 6-14 cm. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
887/535
To kinesiske segl af brun jade udskåret med fabeldyr og drage. Vægt 7508 gr. H. ca. 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/534
To kinesiske segl af hvid og grønbrun jade udskåret med sneløve og fabeldyr. Vægt 6594 gr. H. 12 og 15 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
887/533
To kinesiske segl af henholdsvis grøn og brunlig jade, det ene udskåret i form af drage, den anden udskåret med Chilong. Vægt 4518 gr. H. 12 and 11 cm. (2)
Vurdering :
5.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
887/532
Et par kinesiske segl af hvidlig jade samt segl af grønlig jade. Vægt 1308 gr. H. 7 og 12 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
887/531
Fire kinesiske penselvaskere af grønlig jade udskåret med blomster, bladværk og Chilong. Vægt 695 gr. H. 2.5-5 cm. L. 8-15 cm. (4)
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/530
Kinesisk lågskål af grøn jade. Vægt 775 gr. H. 7 cm. L. 24 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
887/529
Kinesisk penselvasker af grønlig jade, udskåret med Chilong og sider i relief med skyformationer. Vægt 1017 gr. H. 9 cm. L. 19 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
887/528
Tre kinesiske figurer af brun, grøn og grønlig jade i form af Chilong. Vægt 4249 gr. L. 15-20 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK