Nordisk lys - kunstnerkolonien på Skagen
Ældre malerier, møbler og varia
2450/232
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Klar
2446/4
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2440/146
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2434/44
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2432/362
Hans Gyde Petersen: Haveparti fra Skagen. Sign. Gyde Petersen, Skagen 1922. Olie på lærred. 52 x 78.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2432/256
Carl Locher: Kystparti med rester fra et skibsvrag. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2425/311
Ella Heide: P. S. Krøyers hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2425/318
P. S. Krøyer: Skitse til "Fra Smedien i Hornbæk". Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 35 x 19,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/274
Jo Hahn Locher: Opstilling med blomster og keramik. Sign. Jo Hahn Locher. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2425/246
Carl Locher: En skagensfisker. Sign. CL. Olie på lærred monteret på malepap. 30 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/241
P. S. Krøyer: Portræt af en spansk kvinde set i profil. Usigneret. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/239
Viggo Johansen: Parti fra Skagen. Usigneret. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/235
Viggo Johansen: Kvindestudie, antageligt en af kunstnerens døtre. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 31.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/238
Johannes Wilhjelm: Blomstrende pæoner. Sign. J. Wilhjelm, Paris 12. Olie på lærred.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/234
Viggo Johansen: Forstudie til "Aftenselskab i mit hjem". Sign. Viggo Johansen 98. Olie på lærred. 50 x 41,5. U.r.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/237
Julius Paulsen: “Skovinteriør fra Skagens Plantage”. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 45 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/233
Viggo Johansen: "Fra den romerske campagne". Sign. V. Johansen, Roma 04. Olie på lærred. 33,5 x 63,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/202
Viggo Johansen: Portræt af en gammel kone. Ca. 1875. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/201
Carl Møller: Udsigt fra Skagens kyst. Sign. Carl Møller Skagen 2. Aug 1909. Olie på lærred. 30 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/200
Emma Meyer: "Fiskere i Aftensol". Sign. E. M. På bagsiden dateret 1888. Olie på lærred. 38,5 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/189
Hans Kruuse: P. S. Krøyers hus. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. 40 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/186
Viggo Johansen: Græssende får på kysten ved Tisvilde. Sign. V. J. Tisvilde. Olie på lærred. 42,5 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/171
Ella Heide: Gadeparti med gult hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/151
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1914. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/160
Viggo Johansen: Interiør med læsende mand. Sign. Viggo Johansen. Olie på lærred monteret på træ. 33,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/152
Th. Friis: To kvinder på Skagen Strand. Sign. Th. Friis Skagen 24. Olie på lærred. 45,5 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/145
Viggo Johansen: "Nature Morte". Sign. Viggo Johansen 1911. Olie på lærrred. 42,5 x 94,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
2425/130
Viggo Johansen: Parti fra stranden ved Dragør. Sign. Viggo Johansen, Dragør. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/139
Frederik Lange: To unge sopper i en sø. Sign. Fr. Lange Skagen 1920. Olie på malepap. Lysmål 23,5 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/142
Johannes Wilhjelm: En høstarbejder i marken. Sign. J. W. 21. Olie på lærred. 71 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/133
Oscar Herschend: Strandparti med en arbejdende kunstner. Sign. Osc. H. 1887. Olie på lærred. 47,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/127
Hans Gyde Petersen: P. S. Krøyers hus. Sign. Gyde Petersen Skagen p 18. Juli 1907. Olie på lærred. 24 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/136
Michael Ancher: Parti fra Skagen med en sortbroget ko på marken. Sign. m.a. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/121
Viggo Johansen: Portræt af en herre - antageligt et kunstnerportræt. Sign. V. J. 1878. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 21 x 18.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2425/118
Martha Caroline (Tupsy) Clement: Gamle huse i Rendegangen. Skagen Vesterby. 1938. Sign. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/115
Johannes Wilhjelm: Kystparti med en fisker i solskin. Sign. J. W. 34. Olie på lærred. 46 x 61,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/112
Svend Danelund: "Brøndums Hotel, Aften". 1956. Sign. SD, Skagen juli 1956. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/109
P. S. Krøyer: Portræt af maleren Vilhelm Kyhn. Sign. P. S. Krøyer samt tryksign. S. K. Mai 98. Radering. Lysmål 34 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2425/103
Viggo Johansen: Sneklædte marker. Sign. V. Johansen 96. Olie på lærred. 64 x 83.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/94
Carl Locher: Et sejlskib og en damper på havet. Sign. Carl Locher 78. Olie på papir monteret på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/97
Carl Locher: Fiskere på havet. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 42 x 58.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/43
Viggo Johansen: Kunstnerens døtre Nanna Ulmann (1888-1964) og Ellen Ottesen (1881-1940). Sign. Viggo Johansen 1908. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/70
Michael Ancher: Bølgerne brydes ved Skagen Sønderstrand. Sign. m.a. 09. Olie på lærred. 46 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2425/91
Emilie Mundt: To børn i klitterne. Sign. monogram 15. Olie på lærred. 53 x 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/88
Michael Ancher: Portræt af Asta Ehlers. Sign. m.a. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/85
Michael Ancher: En fiskerkone med sit strikketøj i klitterne. Sign. M. A. 02. Olie på træ. 31 x 41.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/79
Viggo Johansen: Månen på en lyserød himmel over et marklandskab. Delvist opmalt sign. V. J. 9? Olie på lærred. 42 x 55,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/76
Michael Ancher: Solfyldt interiør med en mor og hendes to piger. Sign. M. A. Olie på lærred. 29 x 25.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/67
P. S. Krøyer: Kunstnerens selvportræt. Tryksign. S. K. Jan 99. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/73
N. F. Schiøttz-Jensen: "Ung Fisker fra Jyllands Vestkyst. Lønstrup". Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1913. Olie på lærred. 51 x 54,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/64
Laurits Tuxen: Sommerdag i haven ved Tuxens hus Dagminne. Sign. LT 08. Olie på lærred. 23 x 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2425/58
Carl Locher: Parti fra Skagen Sønderstrand med optrukne både og en fisker. Sign. Carl Locher. Olie på træ. 24 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/61
Michael Ancher: Skagensfisker. Sign. M. A. Olie på træ. 37 x 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2425/55
Viggo Johansen: Lysstråle i et interiør med en svane. Sign. Viggo Johansen 1910. Olie på lærred. 66 x 97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2425/46
Viggo Johansen: Optrukne både på Skagen Nordstrand. Sign. V. Johansen 18.9.10. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2425/49
Michael Ancher: "Farefulde øjeblikke". Studie. Usigneret. Verso betegnet. Olie på lærred monteret på træ. 21 x 15.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2425/37
Michael Ancher: Portræt af en dreng, der kigger ind af et vindue. Sign. M. A. Olie på lærred. 40,5 x 33.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2425/40
Michael Ancher: Fiskere og optrukken båd på Skagen Strand. Sign. m.a. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2425/25
Viggo Johansen: Optrukket båd på stranden i eftermiddagssolen. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred. 37 x 53.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/31
Carl Locher: Kystparti med brusende bølger. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 40,5 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/19
Michael Ancher: Skagensfisker sejlende i lav sol. Sign. M. Ancher. Olie på træ. 38 x 47.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
2425/7
Michael Ancher: Skagenskone i rød nederdel og blåt hovedtørklæde ser ud over vandet. Sign. M. A. 21. Olie på træ. 68 x 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK